Product Details:
| Number of Tracks | 2 Track |
| Frame Color | Black |
| Profile Series | Standard Profile |
| Configuration | 2 Track; 2 Panel |
| Frame Finish | Powder Coated Black |
| Door Type | Standard Sliding |
| Operation Type | Inline Sliding |
| Glass Type | Single Glazed (SGU) |
| Profile Thickness | 1.6 mm |
| Glass Thickness | 6mm |
| Mosquito Mesh | Without Mesh |
| Application | Residential |
Product Details:
| Series / Profile Thickness | 50 mm |
| Window Type | Casement |
| Height | 4 Feet |
| Number of Tracks | OPEN |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Section Series | Domal |
| Glass Type | Single Toughened |
| Number of Shutters | Double Shutter |
| Finish | Powder coating |
| Type of window | open |
| Open Style | Hinged |
| Frame Material | Aluminium |