Product Details:
| Frame Material | Aluminium |
| Type of Glass | Tinted Glass |
| Series / Profile Thickness | 50 mm |
| Glass Type | Single Glazed |
| Window Type | Top Hung |
| Opening Style | Top Fixed With Vent |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Frame Thickness | 1.5 mm |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Frame Color | Grey |
| Finish | Powder Coated |
| Window Open Style | TOP OPEN |
| MATERIAL | ALUMINIUM |
| WARRANTY | 10 YEARS |
| BRAND NAME | ALUPURE |