Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Profile Series | 50 |
| Height | 4 Feet |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Color | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Domal |
| Country of Origin | Made in India |
| aluminium | domal |
| colour | brown |
| warrenty | 10 years |
Additional Information:
Product Details:
| Number of Tracks | 2 Track |
| Height | 1219 mm (4 ft) |
| Type of Glass | Toughened Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Color | Gray |
| Brand | ALUPURE |
| Surface Finish | Finished |
| Finish | Powder Coated |
| Usage | FOR ALL PURPOSE |
| Hardware Accessories Included | Yes |
| Sound Proof | Yes |
| Fire Resistant | Yes |
| Thermal Insulation | Yes |
| Steel Reinforced Frames | NOT NECESSARY |
| Grills | NO |
| Glass Thickness | 9-14 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Sq ft |
| Frame Material | Aluminium |
| Finish | Aluminium Powder Coated |
| Usage/Application | Office |
| Type of window | Open Type |
| Color | customized |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Appearance | Modern |
| Open Style | Hinged |
| Brand | Alupure |
| Glass Thickness | 5 to 6mm |
| No Of Doors | customized |
| I Deal In | New Only |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 sq ft |
| Profile Series | alupure |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Height | 1219 mm (4 ft) |
| Color | Black |
| Finish | ALUMINIUM POWDER COATED |
| Brand | ALUPURE |
| Type of window | SLIDING WITH MESH |
| Open Style | Sliding |
| Frame Material | ALUMINIUM |
| Usage/Application | HOME/OFFICE |
Product Details:
| BRAND | ALUPURE |
| MINIMUM ORDER QUANTITY | 100 SQ.FT |
| WARRENTY | 10 YRS |
System Aluminium Sliding Windows are modern, space-efficient window solutions designed for smooth horizontal movement. Made from high-quality, corrosion-resistant aluminium, they offer durability, low maintenance, and long-lasting performance. These windows come with precision-engineered rollers and tracks to ensure effortless sliding and enhanced user convenience. Ideal for both residential and commercial spaces, they provide excellent ventilation, natural light, and a sleek, contemporary appearance. The slim profile maximizes glass area, offering unobstructed outside views while maintaining strength and security. With options for single or double glazing, they also enhance thermal and sound insulation, making them a smart choice for modern architecture.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Sq ft |
| Frame Material | Powder Coated Aluminium |
| Glazing Type | Single Glazed |
| Hardware Brand | Alupure |
| Glass Thickness | 5 to 6mm |
| Brand | Alupure |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
Product Details:
| Frame Material | Aluminium |
| Opening Type | Single Shutter |
| Height | 3 Feet |
| Glass Type | Single Glazed |
| Section Series | Domal |
| Opening Style | Casement |
| Finish | Powder coated |
| Frame Thickness | 1.5 mm |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Type of window | Open |
| Open Style | Hinged |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 sq ft |
| Type of window | sliding |
| Open Style | Sliding |
| Frame Material | Alupure |
| Usage/Application | Home/villa |
| Brand | Alupure |
| Country of Origin | Made in India |
| Opening Pattern | Horizontal |
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Office |
| Material | ALUMINIUM |
Product Details:
| BRAND | ALUPURE |
| MADE IN | GERMANY |
| WARRENTY | 10 YRS |
| MINIMUM ORDER QUANTITY | 100 SQ.FT |