Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Sq ft |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Brand / Profile Make | Simta Astrix |
| Glass Type | Tinted Glass |
| Type of Glass | 5MM Saint Gobain Plain |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Window Open Style | Sliding |
| Brand | Simta Astrix |
| Height | 1200 mm (4 ft) |
| Mesh / Net Provision | Without Mesh |
| Glass Thickness | 5mm |
| Frame Color | White |
| Usage | Home/Villa |
| Glazing Type | Single Glazing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Sq ft |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Brand / Profile Make | Simta Astrix |
| Glass Type | Plain Glass |
| Type of Glass | CLEAR GLASS |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Window Open Style | Sliding |
| Brand | Simta Astrix |
| Height | 1200 mm (4 ft) |
| Mesh / Net Provision | Without Mesh |
| Glass Thickness | 5MM |
| Frame Color | White |
| Usage | Home/Villa |
| Glazing Type | Single Glazing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 sq ft |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Brand / Profile Make | Simta Astrix |
| Glass Type | Plain Glass |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Height | 1200 mm (4 ft) |
| Mesh / Net Provision | Without Mesh |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Sq ft |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Frame Color | White |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Brand | Simta Astrix |
| Glass Thickness | 5mm |
| Usage | Home/Villa |
| Glazing Type | Single Glazing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Piece |
| Window Type | Sliding |
| Type of Glass | Annealed Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Brand | SIMTA ASTRIX |
| Frame Color | White |
| Usage | Home/Villa |
| Glazing Type | Single Glazing |
| Hardware Accessories Included | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Window Type | Sliding |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Type of Glass | Laminated Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
SIMTA uPVC sliding windows offer smooth operation with a sleek, space-saving design. They provide excellent insulation, durability, and a modern look suitable for all types of buildings.
Product Details:
| Window Type | Sliding |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Type of Glass | Frosted Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Window Type | Sliding |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Type of Glass | CLEAR GLASS |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Height | 84 Inch |
| Door Type | Swing |
| Door Location | Balcony |
| Frame Color | White |
A stylish and secure UPVC Simta door, offering superior insulation and weather resistance. Its sleek design provides both functionality and modern appeal for any home or office space.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Number of Tracks | 2 Track |
| Frame Color | White |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Type of Glass | Toughened Glass |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 sq ft |
| Vent Type | Fixed Vent |
| Louver Type | Ventilation |
| Panel Size | 450×450 mm |
| Glass Type | Tinted |
| Color | White |
| Usage/Application | Ventilation |
| Brand | simta astrix |
| With Fan Cutout | No |
| Frame Color | White |
| Profile Brand | simta astrix |
| Type of Glass | Frosted Glass |
| Usage Area | Bathroom |