Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Feet |
| Material | UPVC |
| Track System | 3-Track |
| Door Material | Glass |
| Color | White |
| Opening Pattern | Sliding |
| Surface Finish | Finished |
| Usage/Application | Home and Office |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 sq ft |
| Door Type | 2 Track Sliding |
| Door Material | UPVC |
| Frame Material | UPVC |
| Door Thickness | 60 mm |
| Door Size | 2400×2400 mm |
| Usage/Application | Home |
| Door Location | Exterior |
| Sliding Door Type | Closet Doors |
| Glass Type | Clear Toughened |
| Frame Color | WHITE |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Brand | SIMTA ASTRIX |
Product Details:
| Type of Glass | Frosted Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND NAME | SIMTA ASTRIX |
| MINIMUM ORDER QTY | 100 SQ.FT |
Product Details:
| Number of Tracks | 2 Track |
| Brand / Profile Make | Simta Astrix |
| Glass Type | Plain Glass |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Height | 1200 mm (4 ft) |
| Mesh / Net Provision | Without Mesh |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Type of Glass | Laminated Glass |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
UPVC 2-Track Sliding Window (Simta): A durable, low-maintenance window system with smooth, effortless sliding functionality. Designed for enhanced insulation, it offers superior soundproofing and weather resistance.
Product Details:
| Number of Tracks | 2 Track |
| Brand / Profile Make | Simta Astrix |
| Window Track | 2 Track Sliding |
| Height | 900 mm (3 ft) |
| Mesh / Net Provision | Without Mesh |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Window Open Style | Sliding |
| Frame Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Glass | Laminated Glass |
| Glass Type | Tinted Glass |
2 Track UPVC Sliding Windows are designed to offer a perfect blend of style, functionality, and durability for modern residential and commercial spaces. These windows feature two horizontal tracks that allow one or both shutters to slide smoothly, providing flexible ventilation and ease of use. Made from high-quality unplasticized polyvinyl chloride (UPVC), the frame is resistant to weather, corrosion, termites, and UV rays, ensuring long-lasting performance with minimal maintenance.
Product Details:
| Window Type | Sliding |
| PROFILE | UPVC |
| BRAND | SIMTA ASTRIX |
| COLOUR | WHITE |
Product Details:
| Type of Glass | Floated Glass |
| Window Open Style | Casement |
| Brand | Kommerling |
| Frame Color | White |
| Glass Thickness | 3-8 mm |
| Window Size( H x W) ft | 4*4 |
| Usage | Home/Villa |
| Hardware Accessories Included | Yes |
| Glazing Type | Single Glazing |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Material | UPVC |
| Usage/Application | Noise Barriers |
| Color | White |
| Brand | Simta |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: