Product Details:
| Partition Type | Half Height |
| Panel Infill | UPVC With Glass |
| Color | white |
| Partition Height | 2100–2400 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Frame Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | office |
| Brand | Simta |
| Material | Upvc |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Door Application | Commercial |
| Door Type | Casement |
| Glass Type | Single Glazed |
| Door Width | 2100 mm |
| Door Height | 2550 mm |
| Opening Direction | Right Hand |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Door Open Style | Hinged |
| Type | PARTITION |
| Country of Origin | Made in India |
uPVC Partition Doors offer a sleek and durable solution for dividing spaces with style.
They are low-maintenance, weather-resistant, and ideal for both residential and commercial use.